Soğutma Nedir? | Sanayi Makineleri
örgü model
Buradasiniz: Ana sayfa - Isıtma Soğutma Sektörü - Soğutma Nedir?

Soğutma Nedir?

Isı kabı veya sıcaklığı azaltmak. Soğutma kapasitesi birimi ‘ton soğutmadır’. Bir ton buzun 24 saat içinde eriyip, 0 derecede su haline gelmesi için çevresinden emdiği ısıya 1 ton su soğutma denir. 1 ton su soğutma 3333 cal/saat değerine eşittir. Soğutmacılık, cisimlerden ısı alma tekniğidir. Soğutma deyince önce akla buzdolabı gelir. Gıdaların bozulmadan korunması için soğutulması gerekir. Gıda endüstrisinde büyük depolar yüksek kapasiteli soğutma makinalarıyla sağlanır. Soğutmacılıkta en çok kullanılan mekanik kompresyon sistemde, soğutucu akışkan olarak amonyak ve ya freon 12-22 gazı kullanılmaktadır. Bie soğutma makinasının başlıca üniteleri: 1- Kompresör, 2 – Kondenser 3- Genleşme vanası 4- Evaporatör dür. Kompresörde sıkılaştırılan amonyak veya freon gazı yüksek sıcaklık ve basınçta kompresörlerden çıkar. Kondenserde basınç aynı kalarak, sıcaklık ve entalpi azalır. Gaz yoğunlaşıp, sıvı hale geçerek oda sıcaklığına kadar düşer. Kısma vanasına gelen sıvı freonun burada basıncı düşürülür. Bu esnada sıcaklığıda düşerek, soğuk devreye girer. Fakat entalpi değişmez. Sıvı haldeki soğuk freon, evaporatöre gelerek, evaporetör dış yüzeylerinde buzlanmaya sebep olur. Bu buzlar, soğutulan mahaldeki hava içinde bulunan su buharının donmasından hasıl olur. Bu yüzden soğutulan mahallerde izafi rutubet düşer. Yiyeceklerde ısı ve nem kaybı meydana gelir. Evaporatörde alçak basınç ve sıcaklıkta sıvı halde bulunan freon 12, yiyeceklerden ve mahalden emilen ısı ile buharlaşıp gaz haline dönerek, entalpi değeri yükselir. Freon 12, evaporatörden gaz halinde çıkarak, kompresöre gider. Böylece devre tamamlanmış olur.

Kaynak Rehber Ansiklopedi  C-18 S-83

купить диван
золотые серьги
www.mebel-stars.kiev.ua/

2.025 views

Etiketler:, , , ,


Soğutma Nedir? için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. 1 website promoters  yorumladı. 09:05 - 20 / 05 / 2012:

  Kesinlikle yazdığınız çalışma heyecanını görebiliyordum. Dünya nasıl inandıklarını söylemek korkmayan sizin gibi hatta daha tutkulu yazarlar için umuyor. Her zaman kalbinizi izleyin.

 2. 2 nandrolone  yorumladı. 07:37 - 27 / 05 / 2012:

  En temel bilgileri bu evsizlik beden ve yardım eli yaklaşan çok iyi yapmaya çalışın ki, bu. Öyle olanlar için bir şeyler yapmak için çok çekici olan da bu yararlı yazılmış makaleler ve görüş okuduktan sonra, bu konuda ilham alıyorum

 3. 3 dubai escorts  yorumladı. 20:08 - 18 / 10 / 2012:

  Net herkes için en faydalı blog sitelerine her biri için önemli bir zorluk içinde yönü göz önünde bulundurmanız gerekir. Aslında bu web sitesini önerebilir!

 4. 4 fyben  yorumladı. 21:21 - 09 / 02 / 2013:

  harika çalışma

gebze evden eve nakliyat