En Çok Kullanılan ve En Önemli Marangoz El Aletleri | Sanayi Makineleri
örgü model
Buradasiniz: Ana sayfa - Şerit Testereler - En Çok Kullanılan ve En Önemli Marangoz El Aletleri

En Çok Kullanılan ve En Önemli Marangoz El Aletleri

Ağaç ve tahtaları işlemek için kullanılan marangoz aletleri içerisinde şerit testereler, daire testereler ve planyalar gelmektedir. Şerit testereler ile kaba tahtaları ve ağaçları belli ölçülerde keserek küçültmeye yaramaktadır. Elektrik enerjisi ile çalışan bu testerelerde kasnak sistemi kullanılarak iri ağaçları veya tahtaları rahatlık ile kesilmesi sağlamaktadır. Değişik boylarda üretilen testerenin kasnak çapları 30 cm ile 100 cm arasında değişmektedir. Büyük şerit testereler ile tomruk diye tabir edilen iri ağaçlardan kalas imal edilerek ağaç işlerinde kullanılması sağlanmaktadır.

Şerit testereler kadar çok kullanılan bir diğer marangoz aleti ise daire testereler olmaktadır. Daire testereler ile daha çok ince işler yapılmaktadır. Belli bir boya getirilmiş ağaç parçalarına belirlenen ölçü ve ebatlarda hazırlanmasını sağlar, diş açma işlemi yapar, pah kırma, zıvana kesme, kiniş açma gibi işlemleri kolaylık ile yapabilmektedir. 45 derecelik ve 90 derecelik açılı kesimler yapabilen daire testereler marangozhanelerin değişmeyen parçalarından olmaktadır. Genelde bir tezgâhın üzerinde bulunan bir testere yardımı ile ağaçları kolaylıkla testereye doğru sürme işlemi ile kesebilirsiniz. Testerenin yüksekliği kesilecek parçaların farklı geometrik şekillerde kesilmesini sağlamaktadır. Ayar volanı ile yüksekliği kolaylık ile ayarlayabilirsiniz.

Ağaç işleme atölyelerinin değişmez 3. parçası ise planya makinesidir. Şerit testerelerde kesilen kaba ağaçların bozuk yüzlerinin düzeltilme işlemini yapan makineye planya makinesi denmektedir. Bu özel makine ile ağaç parçalarına pahlı yüzey, yüz ve cumba işlemlerini zorlanmadan yapabilirsiniz.

Delta Marka Şerit Kesme Makinesi

Delta Marka Şerit Kesme Makinesi

Makita Marka Daire Testere

Makita Marka Daire Testere

Planya Makinesi

Planya Makinesi

6.233 views

Etiketler:, , ,

Comments are closed.