Gıdalar için anti-aging önerileri | Sanayi Makineleri
örgü model
Buradasiniz: Ana sayfa - Beyaz Eşya - Gıdalar için anti-aging önerileri

Gıdalar için anti-aging önerileri


Amerikan Amana buzdolapları; yiyecekleri hijyenik şartlarda, değerlerini ve tatlarını kaybetmeden, uzun süre koruyacak bir sistem sunuyor. Bu sistem; yiyeceklerin taze ve canlı kalabilmeleri için, buzdolaplarının içerisinde farklı sıcaklık önem bölgeleri oluşturulması ile sağlanmış.

Yeni kıtanın en çok tercih edilen buzdolabı markalarından biri konumunda bulunan Amana; klasik tipte buzdolaplarının yerine, yiyeceklerin besin değerlerini ve lezzetlerini koruyarak, daha sağlıklı koşullarda saklanabilmelerini sağlamak amacıyla yapılandırılan buzdolapları sunuyor.

Markanın teknoloji ve zarafeti buluşturan şık modelleri; üstün işlevsel çözümleri bir araya getirirken, aynı zamanda mutfakta çağımızın gereği olan şıklık, teknolojik konfor gibi kavramları da mekana taşıyor.

Amana buzdolapları, farklı tip gıdalar için dolap içerisinde farklı sıcaklık önem bölgeleri oluşturuyor. Örneğin 0 -1 °C ısı ortamı sağlayan Şarküteri Bölümü, kısa dönemde tüketilecek bazı ürünleri saklamak zorunda olan kişiler için ideal bir kullanım alanı sağlıyor. Süt, buzdolabının içecek bölümünde, 1-2 °C ısı ortamlı bir ortamda saklanıyor. Taze meyve ve sebzeler için de nem ayarlı özel bir bölüm bulunuyor.

Tasarımlarda yer alan bu farklı sıcaklık önem bölgeleri sayesinde, Amana’nın gıdalar için bir anlamda “anti-aging” programları sunduğunu söylemek mümkün. Daha uzun süre tazeliğini koruyan gıdaların buzdolaplarında saklanmaları süreci için de markanın pratik ve önemli önerileri bulunuyor.

Örneğin et ve balığın, her zaman havayla teması tamamen engellenecek şekilde saklanmasına dikkat etmek gerekiyor. Sıcak yemeklerin, kesinlikle buzdolabına konulmaması da önemli noktalardan biri… Sıcak yemekten çıkan buhar, evaporatöre yapışarak hem kokuya neden oluyor, hem de diğer ürünlerin bozulmasına ve buzdolabının fazla enerji tüketmesine yol açıyor.

Meyve gibi kabuklu gıdalar, nemli ortamlarda daha uzun süre taze kalıyor. Ancak kabuklu gıdaların, yıkanmadan ya da yıkanma sonrası iyice kurulanıp, o şekilde buzdolabına konulması gerekiyor. Sebzeler de nemli ortamlarda daha uzun süre taze kalıyor. Ayrıca yapraklı sebzelerin üzerlerindeki toprağı temizlemeyi de unutmamalı…

Yumurtaların sivri tarafları aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanması durumunda, yumurta tazeliğini uzun süre koruyor ve diğer yiyeceklerin kokusunu sindirip tadı bozulmuyor. Ayrıca, yumurtaların kullanımdan kısa süre önce buzdolabından çıkarılması önem taşıyor.

Buzdolabından çıkarılıp uzun süre bekletilen yumurtalarda yoğuşma oluyor ve ıslanan yumurta kısa sürede bozuluyor. Çürük sebze ve meyveleri buzdolabına sokmaktan kaçınmak gerekiyor. Bozuk ürün, diğer ürünlerin de bozulmasına neden oluyor

Besinler için ideal saklama koşullarını da Amana şu şekilde özetliyor: Günlük et, balık, dilimlenmiş şarküteri ve peynir için 0 °C; süt 1 °C; meyve 4 °C; yoğurt, ambalajlı şarküteri 5 °C; dondurulmuş ürünler -18 °C…


Kaynak: homeshowroom.com.tr

www.flower-king.com.ua/
угловой диван купить
разработка интернет магазина

2.175 views

Etiketler:, , ,

Comments are closed.