Termik Röle Arızaları | Sanayi Makineleri
örgü model
Buradasiniz: Ana sayfa - Genel - Termik Röle Arızaları

Termik Röle Arızaları

Termik Röleler

Termik röle nedir?

Genel anlamda termik rölelerin  en çok kullanıldığı alan, sanayi alanlarıdır. İsminden de belli olduğu gibi sıcaklık ile ilgilidir. Kontakları açmaya ve kapatamaya yaran bir röle çeşididir. Diğer çeşidi ise Genel röledir. Genel röleler  farklı bir sistemde çalışır, manyetik alanın oranına göre açıp kapama işlevi yaparken, termik röleler akan akımın yarattığı ısı ortamına göre işlem yapabilmektedir. Kısacası termik röleler, ortamdaki ısı seviyesine bağlı kontak açıp kapatmakta ve evinizde kullandığınız ısı üreten eşyaların uygun ısı ayarından daha yüksek bir ısıya ulaşmaması için kullanılan röle türüdür.

Termik röle ne işe yarar?

Termik röleler içlerinde bulundurdukları  ‘bi-metal’ denilen özel bir madde sayesinde ısısı belirlenmiş bir ortamın belirlenen ısı değerinin üstüne çıkış gösterdiği zaman yüke giden şiddetli akımı keser. Az önce bahsettiğimiz ‘bi-metal’ denilen madde termik rölelerin ısıyı kesmesinde ki en önemli yeri kapsamaktadır. Bi-metal ise kendi içinde iki metalin genleşmesi sonucu birleşerek oluşmaktadır. Genleşen metallerin birisi daha hızlı ve fazla genleşme gösterir, diğeri ise daha az yavaş genleşerek metal bileşimimin bir yöne doğru eğilim göstermesini sağlayarak ısı enerjisini kinetik (hareket) enerjisine dönüştürmektedir. Bu kinetik enerji kontakları kapatmak için kullanılmaktadır. Termik röleler bir çok yapıda farklı kullanılabilirler. Motor kontrol devrelerinde rölelerin içinde ısınmayı gerçekleştiren maddeler krom-nikel iken ısı yaratan ufak ev aletlerinde kullanılan termik röleler, alet içersinde ısıyı kullanmaktadır ve aletlerin içinde sadece bi-metal ve kontağı bulunmaktadır.

Oluşacak herhangi bir termik röle arızasında bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ostim elektrikçi ustası olarak 7/24 saat hizmetinizdeyiz

Termik röle çeşitleri nelerdir?

Günümüz piyasasında kaliteli ve kalitesiz olmak üzere çok fazla ve farklı termik röleler bulunmaktadır. Röleler genellikle elektrik denetimlerinde ve sigortalar dışında birçok alette de mevcuttur. Elektronik kartlarda çeşitleri olmak üzere bulunmaktadırlar. Kontak yardımı bulunur, elektrik akımının sorunsuz bir şekilde iletilmesi sağlar. Devre kesici olarak ta kullanılan röleler mevcuttur. Telefon ve kombinasyon panolarında anahtarlama yani koruma olarak ta kullanılan röleler mevcuttur. Zaman rölesi ve genel termik röle şeklinde kullanılan röle çeşitleri de bulunmaktadır.

Termik röle fiyatları nedir

Bulunduğunuz şehre ve kullanacak olduğunuz yere göre fiyatlarda değişiklik görülebilir. Aynı zaman da rölelerin markaları ve yapılan ayarlamalarına göre de termik rölelerin belirlenebilmektedir. Genellikle kalitesiz bir rölenin fiyatı 20 ila 40 TL arası değişebilmektedir. Kaliteli bir rölenin ise fiyatları 70 ila 150 TL arası değişim göstermektedir.

Termik röle nerede kullanılabilir

Çalıştırılan motorların, aşırı yük tarafından zarar görmemesi için, belirli akım değerinde kontakları açıp kapatarak motoru korur ve buna aşırı akım korunması denmektedir. Buna benzer büyük ya da küçük akım alışverişinde yaşanılan sorunlar da kullanılmaktadır.

Termik röle nasıl kullanılır

Termik röleler tek başlarına kullanılmazlar. Sigortalar ve kontaktörler yardımı ile kullanılması en uygun seçenektir.

1.322 views

Etiketler:, ,

Comments are closed.