Trafo Yağları Ve Trafo Yağlanması | Sanayi Makineleri
örgü model
Buradasiniz: Ana sayfa - Genel - Trafo Yağları Ve Trafo Yağlanması

Trafo Yağları Ve Trafo Yağlanması

Trafo Yağları Ve Trafo Yağlanması

Güç trafoları elektrik güç sistemlerinin en önemli bileşenlerindendir. Güç trafolarının sağlığı şebeke güvenilirliği ve verimliliği için oldukça hayati bir durumdur. Program dışı meydana gelen elektrik kesintilerinin veya aniden gelişen bir arızanın yol açacağı maddi zararlar genellikle büyük olur. Arıza sadece trafoya hasar vermekle kalmaz, aynı zamanda sanayi ve hizmet kuruluşları, konutlar, hastane ve okul gibi binlerce kurumu etkiler. Enerji sisteminin ve elektrikle çalışan cihazların zarar görme olasılığı artar. İş ve zaman kaybı ile birlikte maddi zararlar çok büyük rakamlara ulaşabilir. Örneğin 3 fazlı 500MVA’lık yükseltici bir trafonun servis harici kalma durumu günlük sadece güç kayıpları açısından 12 milyon liralık bir bedel oluşturur. Bu nedenle, trafo hakkında erken uyarı bilgisi alındıktan sonra yeni programlar hazırlanıp gerekli önlemlerin acilen alınması çok sağlıklı ve ekonomik olacaktır. Trafoların sağlıklı çalışma göstergelerinden en önemli birisi de hiç şüphesiz yağ ve gaz analizleridir. Yağlar elektrik mühendisliğinde başta izolasyon ve soğutma temel özelliklerini sağlamak için güç trafolarında yaygın olarak kullanılır. Yağlı trafolar güç sistemlerinde güç iletimi ve dağıtımının oransal olarak en fazla yapıldığı trafolardır. Trafolarda temel olarak izolasyon ve soğutma iki ana fonksiyonunu yerine getiren yağlar trafoların güvenilir ve uzun ömürlü olmasını sağlar. The Council on Large Electric System (CIGRE) tarafından güç trafo arızları hakkında yapılan bir araştırmada trafo arızalarının oransal olarak oluşum sebepleri gösterilmiştir.

Arızların büyük oranda kademe değiştirme, sargılar ve sızıntı üzerinde yoğunlaşması yağ ve gaz analizlerinin önemini daha anlamlı hale getirmektedir. Zira yağ ve gaz analizleri ile trafonun yüklenme sınırları, kademe değiştirmelerinde meydana gelen ark oluşumu, sargıların sıcaklıkları ve elektriksel sızıntı oluşumları trafo kalıcı bir hasara uğrayıp servis harici olmadan tespit edilebilir. Trafo yağının elektriksel izolasyon özelliği sayesinde yüksek enerjilere sahip iletkenlerin birbirinden ayrılması sağlanır. Yağ bozulmadığı sürece izolasyonu sağlarken aynı zamanda metallerin oksitlenmesinin önüne de geçer. Servis altında çalışan bir trafoda meydana gelen ısının dışarıya atılması oldukça önemlidir. Trafo yağı soğutma vazifesini büyük hacme sahip trafo yağı ve yağ tankı üzerinden sargılar ve nüve arasında ısıyı dışarı taşımaya yardım etmesiyle gösterir. Trafo yağının bir başka özelliği teşhis amaçlı kullanılabilmesidir. Özellikle servis harici yapmadan trafonun deşarj durumları ve aşırı ısınma durumu ile ilgili kılavuz bilgiler verebilir.

 

Trafonun Yağını Etkileyen Faktörler Trafonun yağ kalitesini etkileyen faktörler şunlardır: – Aşırı Isınma: Yağın kimyasal yapısını bozacağından kalitesi de bozulur. – Oksitlenme: Yağın kalitesini azaltan en temel bir özellik oksitlenmedir. Oksitlenme ile trafo içerisinde karbondioksit, su, alkol, aldehit, keton ve asit oluşumları görülür. – Nem: Yağın dielektriksel dayanımını azaltır. – Asitler: Yağın içinde 0,6 mg KOH/g ve daha üzeri bir asit oluşumunda trafo yağı ve elektriksel donanımları için korozyon etkisi oluşturur. – Korona Deşarjları: Yüksek enerjili bu deşarjlar oluştuğunda su ve bazı gaz oluşumları görülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

Trafonun Yağını Etkileyen Faktörler

Trafonun yağ kalitesini etkileyen faktörler şunlardır:

– Aşırı Isınma: Yağın kimyasal yapısını bozacağından kalitesi de bozulur.

– Oksitlenme: Yağın kalitesini azaltan en temel bir özellik oksitlenmedir. Oksitlenme ile trafo içerisinde karbondioksit, su, alkol, aldehit, keton ve asit oluşumları görülür.

– Nem: Yağın dielektriksel dayanımını azaltır.

– Asitler: Yağın içinde 0,6 mg KOH/g ve daha üzeri bir asit oluşumunda trafo yağı ve elektriksel donanımları için korozyon etkisi oluşturur.

– Korona Deşarjları: Yüksek enerjili bu deşarjlar oluştuğunda su ve bazı gaz oluşumları görülür.

 

1.353 views

Etiketler:, ,

Comments are closed.